Mimo, że psy są dla nas członkami rodziny, to nie we wszystkich aspektach życia powinniśmy je tak traktować. Szczególnie powinniśmy uważać w kwestiach żywienia. Prawie wszyscy wiemy, że czekolada szkodzi, jednak istnieje jeszcze wiele produktów, które nie powinny znaleźć się w psim pysku.

Cebula

Cebula zawiera substancje toksyczne – dwusiarczki, które powstają podczas przemian zachodzących w przewodzie pokarmowym psa. Dwusiarczki działają utleniająco i prowadzą do rozpadu czerwonych krwinek. Wystarczy, że pies zje tylko dwa plasterki cebuli tygodniowo, a prowadzi to do zniszczenia hemoglobiny w takiej ilości, że zaburza dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To z kolei prowadzi do anemii.

Uwaga! Podobnie działają inne podobne warzywa takie jak czosnek, szczypiorek, szalotka i por.

Czekolada

Czekolada

O tym wie większość właścicieli psów. Nie zawsze jednak wiemy dlaczego. Za szkodliwość czekolady odpowiada teobramina. Według niektórych źródeł już nawet 90 mg na kilogram masy ciała psa może być dawką śmiertelną. Przykładowo tabliczka gorzkiej czekolady zawiera 450 – 1600 mg teobrominy, czekolada mleczna 150 – 220 mg, a łyżka stołowa kakao w proszku 80-390 mg.

Rodzynki i winogrona

Mimo, że rozmiarem mogą się wydawać dobrym smakołykiem to organizm psa nie zareagowałby dobrze niego nie. Próba ich trawienia może się skończyć wyjątkowo źle dla jego nerek. Przyjmuje się, że dawka toksyczna to 2 winogrona lub 6 rodzynek na kilogram masy ciała.

Kości drobiowe

Kości drobiowe dla odmiany nie są dla psa toksyczne, mogą za to niestety spowodować uszkodzenia fizyczne w jego ciele. Dzieje się to sprawą specyficznej budowy ptasich kości, które są lekkie i wypełnione w środku powietrzem. Pod naciskiem mogą się rozlecieć na wiele małych drzazg, które są w stanie poranić psi pysk, przebić gardło czy przełyk.

Awokado

Pewnie niewiele osób pomyślałoby o podaniu psu tego owocu, jednak warto i o nim wspomnieć, ponieważ nie określono jak dotąd nawet dawki śmiertelnej. Dlatego lepiej nie podawać psu niczego zawierającego awokado. Skutki zjedzenia przez psa awokado są bardzo niebezpieczne: wymioty, biegunka, zatrzymanie wody w jamie brzusznej, płucach, w okolicy serca.

Author

Fotograf i operator kamery, miłośnik wszystkich zwierząt. Opiekun Yogiego, 5 letniego psa w typie Owczarka Niemieckiego.