Nie wiem jak Wy, ale ostatnio coraz częściej widuję na ulicach naszych miast psy rasy Cavalier King Charles Spaniel. To właśnie nim poświęcę pierwszy wpis serii o rasach kotów i psów.

By poznać początki tej rasy musimy cofnąć się aż o ponad 500 lat, bo właśnie wtedy ok. XVI wieku pojawiały się pierwsze wzmianki o psach w typie tej rasy. Już po nazwie możemy sądzić, że historia tych piesków jest powiązana z arystokracją i będzie to podejrzenie jak najbardziej prawdziwe. Przez wiele wieków Cavaliery były ulubieńcami na angielskich dworach. Podejrzewa się, że za ich sprowadzenie na dwór królewski odpowiedzialna jest Anna Kliwijska, czyli szósta żona Henryka VIII (znanego m.in. z ustanowienia kościoła anglikańskiego). Podobno damy dworu zabierały psy do łóżek. Niestety raczej nie było to związane z pragnieniem miłości czy bliskości, a z czymś o wiele bardziej prozaicznym. Wtedy wierzono, że robactwo wybierze psa zamiast człowieka. Czy działało? Ciężko powiedzieć…

Cavaliery przydawały się również do ogrzewania swoich właścicieli leżąc im na kolanach. Patrząc na dzisiejszych przedstawicieli rasy uważam, że ta rola im się szczególnie spodobała.

Kochają pieszczoty i towarzystwo

Jest to bardzo wesoła, żywa i pozbawiona agresji rasa, która po prostu uwielbia być rozpieszczana. Przeważnie są ufne i powiedziałbym nawet, że lekko nieporadne, dlatego warto je pilnować, aby nic im się nie stało. Warto pamiętać również, że Cavaliery nie lubią samotności, dlatego jeśli planujecie zostawiać psa samego na cały dzień w domu, warto pomyśleć nad inną rasą.

Przede wszystkim delikatne

W głębi tych kochających i radosnych piesków, często jednak kryje się dużo strachu przed światem. Bardzo często przedstawiciele rasy okazują skłonności lękowe oraz podchodzą do świata z dystansem. Stopniowo należy je również oswajać z miejskim życiem, gdyż hałaśliwe miejsca będą go stresowały.

Niekoniecznie będzie też najlepszym psem do mieszkania z małym dzieckiem, które nie jest jeszcze przyzwyczajone do życia z psem i bycia delikatnym w kontaktach z nim.

Daj jeść

Jeśli jest coś co Cavaliery mogą kochać bardziej od właścicieli to jest to jedzenie. Wbrew pozorom, te małe istoty posiadają wręcz nieograniczoną żarłoczność. Problemem są również jego wyjątkowe zdolności żebrania o jedzenie. Już nigdy nie otworzycie z nim samotnie lodówki, ani nie zjecie posiłku w samotności. Będzie Wam towarzyszył przy każdym spotkaniu przy stole wpatrując się w Was bardzo smutną miną. Nie mają zahamować w tej kwestii, dlatego to Wy musicie kontrolować ilość jedzenia, aby piesek za bardzo nie przytył.

Cisza? Niemożliwe…

Niestety budowa ich pyszczka sprawia, że… chrapią. Robią to zaskakująco głośno jak na tak małego psa. Także będziecie się musieli również przyzwyczaić do braku ciszy, nawet gdy pies śpi.

Czy Cavaliery mają same wady?

O nie! Po prostu ostrzegamy Was o kilku kwestiach, które niektórym mogą przeszkadzać. Cavaliery będą Was przede wszystkim naprawdę mocno kochały. Jeśli szukacie psa, który będzie zawsze przy Was, chętny do przytulenia się do Was, zaśnięcia w nocy obok Was to jest to rasa idealna!

Author

Fotograf i operator kamery, miłośnik wszystkich zwierząt. Opiekun Yogiego, 5 letniego psa w typie Owczarka Niemieckiego.